⚠ Switch to EXCALIDRAW VIEW in the MORE OPTIONS menu of this document. ⚠

Text Elements

Atom

Formula Unit

molecule

molecule

given

wanted

given units

1mol = 6.02 * 10^23 ( atoms, molecules, formula units )

15.0mol of Cu

Atoms

mol of Cu

6.022*10^23

1

9.033 * (10^24) atoms we only have 3 sig figs so 9.03

mol

3.8 * 10^14 molecules

molecule

6.022*10^23

1

6.31019595E-10 we have 2 sig figs so 6.3E-10 mol

32.00

12.01

2.02

40.08 + 79.90*2 40.08 + 159.8 199.88 g/mol = 1 mole of CaBr2

Sr(NO3)2 Sr(N2O6) 87.6 + 14.0 + 14.0 + (16.0*6) 211.6 g/mol = 1 mole of SR(NO3)2

1.25 mol

mol

1

gH2O

1.01+1.01+16.00=18.02

18.02

1.25*18.02 =22.5

mol

25g

g

22.99+ 35.5 = 58.44

58.44

1

(25*1)/58.44=.43 mol

mol

L

0.0580 mol

22.4

1

1.30

25.5g

1 mol

58.44g

1 mol

6.02 * 10^23 formula units

25.516.02E23/58.44/1 2.63 * 10^23

1 mol

12.0 + (35.5*4) = 154

154g

78g

6.02*10^23 molecules

1 mol

7816.02E23/154/1

3.04*10^23 molecules

Ca = 40.08 C = 12.01 O = 16.00 40.08 + 12.01 + (3 * 16.00) 100.09

40.08/100.09 - 0.400439604356 12.01/100.09 - 0.119992007194 48.00/100.09 - 0.4796 Ca - 40.04% C - 12.00% O - 47.96%

simplest

H2O2

HO

40.05g S 59.95g O

40.05g

mol

g

1

40.05*1/32.07 1.25

32.07

59.95gO

1 mol

16.00 gO

O

59.95*1/16.00 3.75

3.75/1.25 3

1.25/1.25 1

SO3

43.64g

1 mol

30.97g

56.36g

1 mol

16.00g

56.36*1/16.00 3.52

43.641/30.97 1.41/1.41=1 12=2

3.52/1.41=2.5 2.5*2 = 5

P2O5

actual

NO2

CH4N

12.01+(1.01*4)+14.01

30.06

C2H8N2

58.8g

1 mol

12.01g

9.8g

1 mol

1.01g

31.4g

1 mol

16g

4.90mol

9.70mol

1.96mol

1.96

1.96

1.96

2.5 5

4.95 10

1 2

EF:C5H10O2 5* 12.01 101.01 216 32+10.1+60.05=102.15 102.15*2=204 C10H20O4

coefficient

conversion factor

2mol H2

1 mol O2

1 mol O2

2 mol H2O

2 mol H2O

2 mol H2

4.2 mol H2

G

W

mol H2

mol O2

1

2

2.1 mol O2

W

G

.45mol AgNO3

mol AgNO3

mol AgCl

2

2

gAgCl

molAgCl

1

143.32

107.87+35.45=143.32

.45*143.32=64

G

W

gNaOH

molNaOH

14.5gNaOH

22.99+16+1.01=40

40.00

1

molNaOH

molBa(OH)2

1

2

gBa(OH)2

molBa(OH)2

137.38+(162)+(1.012)=171.4

171.4

1

14.511*171.4/40/2/1=31.1gBa(OH)2

4.20mol H2

1 mol H2O

2 mol H2

18.02g H2O

1 mol H2O

75.7g H2O this is the theoretical yield

75.7

60/75.7=.793 * 100 = 79.3%

4.57g Na(OH)2

1 mol

22.99+2(16+1.01)

40.00

mol NaOH

1 Ba(OH)2

2

1 mol BaOH2

g BaOH2

171.35

9.79g Ba(OH)2

8.50/9.79

86.8%

Embedded files

733bf7554226c1529539a6cdbc162894252bbedf: page=1 34f68049735cbebe1b438c403e15952624bb293f: page=2 3e7dcbf589b2da4aad141b1a5c2a181d5241f51b: page=3 9def0f91a3f35c6dda228f4767d5ef70c382ff33: page=4 168db1b582d40de7313e40caa13caf27fb468a75: page=5 67056c5abc4c99e8e3a3f3f7ec6473c83e04dca4: page=6 384b930883e0354ad245e042a36f7210c8d33e86: page=7 2ed7b6fb139bde664f8e12598b022c069cbd97f9: page=8 1178fcfe438e8adcb285f414f920e22dba569399: Pasted Image 20240408112255_776.png ea405d0d731c7669cb3e64573795dfda68e536a8: Pasted Image 20240408113111_801.png